
Networking dla introwertyków
Budowanie własnej marki nie kończy się na wymyśleniu nazwy, dobraniu odpowiednich kolorów czy stworzeniu loga. Teraz rozpoczyna się najtrudniejsza część. Mianowicie reklama, wysyłanie ofert oraz rozwijanie sieci kontaktów, czyli networking. Dla jednych rozmowa z obcymi ludźmi to najlepsza część dnia, ale istnieją wśród nas takie osoby, które rozmawiać nie lubią. Może nie lubią to za lekko powiedziane. Rozmowa z nieznajomymi może być dla nich traumatycznym przeżyciem, oblewają się potem i jedyne, o czym myślą, to o schowaniu się lub o angielskim wyjściu. O kim mowa? O introwertykach.
W tym artykule chcemy pokazać Ci, że nawet jeśli jesteś bardziej zamkniętą w sobie osobą, lub po prostu nie lubisz prowadzić small talków z nowo poznanymi ludźmi, to networking dalej jest możliwy. Przedstawimy Ci sposoby na przełamanie stresów oraz jeśli spotkania w realu całkowicie nie wchodzą w grę, to inne równie skuteczne rozwiązanie. Jesteś ciekawa? Czytaj dalej.
Czym jest networking?
Zacznijmy więc od początku. Czym jest networking? W skrócie mówiąc, networkingiem nazywamy proces budowania relacji w celu wymiany wiedzy i informacji, a także rozwijania kontaktów biznesowych oraz społecznych. Dzięki odpowiednim znajomościom Twoja nowa marka może się szybciej rozwijać. Jak zdobywać te nowe znajomości? Głównie dzięki rozmowie.
Często organizowane są spotkania networkingowe, na których możesz spotkać ludzi z Twojej branży, ale też z innych, z którymi mogłabyś rozpocząć współpracę. Oprócz takich wydarzeń stricte networkingowych poznawać nowe osoby możesz również w czasie przerw na konferencjach i szkoleniach lub na przykład na innym piętrze swojej firmy. Jeśli pracujesz w dużej korporacji, zazwyczaj przebywasz w swoim zespole. Spróbuj czegoś nowego i zgub się na innym piętrze. Nowe znajomości = nowe możliwości.
Dobrą informacją dla Ciebie jest to, że networking możesz prowadzić również online. W obecnych czasach mamy ogromne możliwości poznawania ludzi z całego świata. Już sama wymiana wiadomości na LinkedIn, też już jest traktowana jako networking.
Sama musisz sprawdzić, która opcja w realu czy jednak online, będzie dla Ciebie wygodniejsza. Poniżej znajdziesz od nas kilka informacji na temat spotkań na żywo oraz wirtualnie.
Introwertyk na konferencji
Research
Jeśli jesteś otwarta na poznawanie ludzi na żywo, to zacznij swój networking od wyszukania konferencji, spotkań czy szkoleń, podczas których możesz spotkać interesujących Cię ludzi. Spotkania biznesowe i naukowe często ogłaszane są w grupach na LinkedIn. Rozejrzyj się po różnych grupach tematycznych i posprawdzaj, w jakich wydarzeniach możesz wziąć udział. Po wyborze odpowiedniego czas na zabawę w detektywa.
Do wydarzenia i rozmowy musisz się dobrze przygotować, dlatego dokładnie prześledź agendę spotkania, sprawdź kto i o której będzie występował. Jeżeli chcesz porozmawiać w kuluarach z konkretnym prelegentem, to masz już informację, o której na pewno będzie w sali. Po jego wystąpieniu będzie Ci łatwiej go zagadać oraz nawiązać rozmowę o jego wystąpieniu. Oprócz listy prelegentów przeanalizuj jeszcze, kto chce wziąć udział w szkoleniu jako uczestnik. W przypadku Facebooka widzimy listę zainteresowanych danych wydarzeniem. Posprawdzaj tych ludzi i jeśli ktoś Cię zainteresuje, dowiedz się o nim więcej. Dzięki temu, że masz już o nim podstawowe informacje, będziesz mogła bez problemu rozpocząć rozmowę podczas przerwy.
Rozmowa
No właśnie – rozmowa. Zastanawiasz się pewnie, o czym tu rozmawiać z obcymi? Ja też nie jestem dobra w small talk, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie i odpowiedni research. Skoro już wiesz, kim jest Twój rozmówca, zastanów się, co powinnaś powiedzieć o sobie. W jakim celu chcesz porozmawiać akurat z tą konkretną osobą? Czy po prostu zainteresowała Cię, bo macie podobne hobby? Czy akurat prowadzi rekrutację na Twoje wymarzone stanowisko? A może wiesz, że poszukuje do współpracy właśnie takiej osoby jak Ty? Opowiadanie o sobie, musisz dobrać pod cel konwersacji. Jeżeli pragniesz tego stanowiska, przygotuj się na rozmowę o swoich kompetencjach i osiągnięciach. Jedna mała uwaga – postaraj się nie zrobić z luźnej pogawędki, poważnej rozmowy o pracę. To nie o to w tym chodzi. Twój rozmówca po prostu ma Cię zapamiętać. Ułatw mu to też, wręczając pod koniec dyskusji swoją wizytówkę.
Komfort
Dla osoby mniej lub bardziej zamkniętej w sobie ważny jest komfort takich spotkań. Dlatego też myśl o sobie i o swoich potrzebach. Na dzień czy dwa przed wydarzeniem wybierz odpowiedni i wygodny strój. Na pewno nie będziesz mogła się skupić na rozmowie, jeśli co chwila będziesz się drapać przez gryzący sweterek, bądź myśleć o tym czy spódnica Ci się nie podniosła za wysoko. Ubierz się odpowiednio do stylu spotkania, ale i wygodnie i komfortowo dla Ciebie. Natomiast jeśli na samym wydarzeniu, tylko poczujesz, że ten tłum i gwar Cię przytłacza, wyjdź i odetchnij świeżym powietrzem. Przespaceruj się chwilę albo po prostu usiądź w ciszy i odpocznij od natłoku bodźców. Im bardziej będziesz przytłoczona, tym ciężej będzie Ci podejść do obcych ludzi i spokojnie porozmawiać. Dlatego te przerwy na odpoczynek są potrzebne.
Ilość
Nie nastawiaj się też na poznanie dużego grona osób. Na początek wybierz sobie dwie lub trzy nowe znajomości i skup się tylko na nich. Z czasem oczywiście będzie Ci łatwiej nawiązywać nowe kontakty, ale zacznij od małych kroków. Powoli do celu.
Wsparcie
Jeśli jesteś przekonana, że chcesz odbyć te rozmowy na żywo, ale jednak ciągle w głowie masz obawy, to weź ze sobą wsparcie. Jedną zaufaną Ci osobę (nie polecamy drugiego introwertyka), z którą czujesz się dobrze i która może rozpocząć rozmowę z interesującą Cię osobą. Będziesz czuła się pewniej i raźniej wiedząc, że masz taką podporę tuż obok.
Networking online
W przypadku gdy nie jesteś jeszcze gotowa na wyjście do ludzi, zastanów się nad nawiązywaniem relacji z ludźmi po prostu online. Nie zawsze to musi być też rozmowa face to face. Równie skuteczna jest zwyczajna wymiana wiadomości.
W przypadku networkingu online również musisz ponownie stać się detektywem i wyszukać osoby, które chcesz poznać. Zastanów się, na jakich mediach społecznościowych możesz ich wyłapać. Czy będą to kontakty stricte biznesowe na LinkedIn, czy luźniejsze na Facebooku? Oczywiście na Facebooku i Instagramie również możesz nawiązywać relacje biznesowe. Wszystko zależy od Twojej marki i jakiego rodzaju kontaktów szukasz. Jeśli już znalazłaś wymarzoną osobę, ponownie sprawdź, czym się interesuje, czym dokładnie się zajmuje, czy coś Was może łączy? I wyślij wiadomość. Proste prawda?
Innym sposobem jest udział w dyskusjach. W mediach społecznościowych możesz znaleźć różne grupy tematyczne, w których prowadzone są rozmowy w komentarzach. Dołącz się i przedstaw swoją opinię na dany temat. Bądź aktywna i konkretna. Nie bój się też krytyki. Teraz w Internecie ciężko jest wszystkich zadowolić, więc od razu mówię, że możesz się spodziewać i negatywnych komentarzy. Na szczęście w świecie online masz czas na przemyślenie odpowiedniej riposty. Nie daj się ponieść emocjom, tylko na spokojnie przeanalizuj swoją odpowiedź, aby inni zobaczyli też w Tobie spokojną i profesjonalną osobę. Podczas takich dyskusji, będziesz mogła nawiązać kolejne nowe relacje. Sprawdź, kto ma podobne opinie do Twoich i kieruje się tymi samymi zasadami i możesz w następnej kolejności odezwać się już na priv.
Czy platforma SkillSwap jest dla Ciebie?
Oczywiście, że tak. Największą zaletą platformy SkillSwap jest to, że wszystkie konsultacje i rozmowy odbywają się przez Internet. Poznajesz nowe osoby, będąc jednocześnie w swoim bezpiecznym miejscu i w komfortowych warunkach. Drugim plusem jest świadomość tego, o czym będą prowadzone rozmowy. Sama wybierasz temat konwersacji, „wykupując” za punkty odpowiedni Tip lub Meet. Mało? To dodamy jeszcze, że do naszej platformy zapisują się sami fantastyczni ludzie, którzy pragną wymieniać się i dzielić swoją wiedzą. Mają też świadomość, że dzięki nim, jakaś inna osoba czy nawet firma może wejść na wyższy poziom i spełnić swoje cele. Dlatego nie czekaj dłużej. Dołącz do naszej bazy MOCnych i zacznij budować sieć znajomości, wymieniając się swoją wiedzą.